ForuManyax
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ForuManyax

Komedinin Ağır Bastığı Bir Sitedir Kendileri

PortalliAnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

HIM - DARK LIGHT (Albüm Tanıtımı)

YazarMesaj
GoZz
Admin
Admin
GoZz

Kadın
Nerdensin? : Mersin'den
Hobilerin? : Dans, Yüzme
İşin Ne Ki? : Dansçıyız eyw

HIM - DARK LIGHT (Albüm Tanıtımı) Empty
MesajKonu: HIM - DARK LIGHT (Albüm Tanıtımı)   HIM - DARK LIGHT (Albüm Tanıtımı) Icon_minitimeÇarş. Haz. 13, 2007 9:42 pm

HIM - DARK LIGHT (Albüm Tanıtımı) Him_ust

Kendi kendine meydan okumak demek, yaptığın şeyleri biraz farklı şekilde yapmak demektir. "Bütün şarkıları gerçekten olabildiğince hızlı yapmaya çalışıyorum; öyle ki kayıt yerine gidip, birkaç kutu bira alıyor, punk ve rock sınırlarını biraz daha fazla aşıp, biraz daha açık sözlü şarkılar yapıyorum" diyor HIM'in sas oğlanı Ville Valo, elinde birkaç kutu bira ile New York'un ünlü Electric Ladyland Stüdyoları'nda U2 ve Robert Plant'e de emeği geçmiş yapımcısı Tim Palmer ile birlikte 2005 Eylül'ü çıkışlı "Dark Light" ("Kara Işık") albümü karıştırma çalışmalarının üzerinden bir kez daha geçerken.

Önceleri manastır olan Paramour onlara grubun önceleri çalışma fırsatını elde ettiği bir atmosfere eşdeğer bir ortam sağlamış. "Galler'in kırsal bölgelerinde '99'da bir albüm yapmıştık. Yine bütün grup üyelerinin bütün kayıt süreci boyunca bir arada kalacağı bir albüm yapmak istedim. Ordan oraya taksi tutmak zorunda kaldığınız büyük şehirlerdekinin aksine daha kardeşçe bir tutumun hakim olduğu bir ortamdı. Bu yüzden burada biraz daha barışçıl bir atmosfer hakim" diyor.

Çok büyük değişikliklere rağmen Valo "Dark Light"ın sözlerinde müzikal açıdan tam olarak ne için çabaladığını biliyordu: "Şarkıların soğukkanlı, canlı, doğrudan istediğini veren türde şarkılar olmasını istedim. Fakat aynı zamanda gerçekten de ezgili. İstediğim bir başka şey de şarkılar arasından bir çizgi olmasıydı. Çünkü çok kısa zaman aralıklarında yazılmışlardı ve bir anlamda az ya da çok aynı havaya sahiplerdi". Dikkat çekmek istediği havaya gelince, şöyle ekliyor Ville Valo: "Bu çılgın bir şekilde gerçeküstü, bu garip bir şey, bu David Lynch, bu Tim Burton, fakat bütün bu şeyler AC/DC bağlamında gerçekleşiyor. Kalçalarınızı ona göre hareket ettirebilirsiniz, kafa sallayabilirsiniz veya gitarı siz çalıyormuş gibi yapabilirsiniz."

Bu tarz şarkılar HIM‘i dünya çapında rock yıldızı yapan türden, Valo yine bu tür şarkılar sayesinde Britanya metal dergisi "Kerrang!"da son zamanlarda Ozzy Osbourne ve Slash'ın yanında bir yer edindi. "Dark Light" müzikal açıdan tutkulu, hızlı adımlara sahip sert rock vuruşları ve ince tempo değişiklikleri içeren "Vampire Heart" ile başlangıç yapıyor. Bütün bunlarla beraber Valo topluluğun çizgisini "Yol boyunca ait olduğun karanlıkta senin sıcaklığını hissedene kadar sana yol göstermek / Sarıl bana tıpkı hayata sarıldığın gibi, bütün korkular hayat bulduğunda ve beni mezarımdan çıkarttığında / Sev beni tıpkı vampir kalbimin kanını yakıp kavuran güneşi sevdiğin gibi" şeklindeki HIM imzası gibi kabul görebilecek sözlerle belli ediyor. Evet, "Dark Light" klasik bir HIM eseri, bütün hayranlarını her şeye kadir Heartagram - internet sitelerinde ziyaretçileri yenisini tasarlamaya teşvik ettikleri özel, kalp şekilli beş köşeli yıldız - sunağına tapmaları için etkileyen aşk ve arzu destanının bir benzeri.

On şarkılık albümde dikkati çeken şarkılar arasında Ville Valo'nun söylediği "Alevlerde boğulup, suda yanıyordum / Senin yanıldığını göstermek ve korkutup kaçırmak için" sözlerini içeren "Under the Rose"; piyano ile başlayıp içinde ezbere yerleşen bir dönüşü olan, dile dolanacak kadar ezgili rock parçası "Killing Loneliness"; albüme adını veren sevimli, orta hızlı, klasik bir rock şarkısı; gümbürtülü "The Face of God" ve gitarları öne çıkan bir benzeri, bozuk makinemsi vuruşlar eşliğinde ve Vincent Price havasında bir vokalle söylenen "Ebediyen var olacağız / Ebediyen kurban edileceğiz" sözleriyle akıp giden "In The Nightside of Eden" başta geliyor. İlk 45'lik parçası ise etkileyici derecede hareketli "Rip Out The Wings Of A Butterfly".

Dark Light'ı yaptığı sürece Valo hiçbir baskı sızıntısına dahi izin vermezken kısmen albümün adının geldiği anlamın da farkındaydı. "Benim için bu yeni bir başlangıç, yeni bir anlaşma, ziyaret edilecek yeni şehirler ve barlar, tanışılacak yeni insanlar demek. Aynı zamanda daha önce bir şarkının adıyla adlandırdığımız bir albüm de yapmamıştık, bu yüzden bu da gayet iyi."

Albümün başlığının aynı zamanda başka, tıpkı müzik gibi HIM'in geçmişiyle bağlantılı geleneksel bir anlamı da var. "Benim soyadım, Valo, Fince'de ışık demek. 'Dark' ise kelimesi kelimesine çevirirseniz 'çılgın yaratık' anlamına gelmekte. 'Dark Fince' "bulunduğun ortamı yitirmek, kontrolü kaybetmek" de demek. Bu yüzden bu bir çeşit sözcük oyunu" diyor Ville, ve devam ediyor: "Dark Light güzel bir isim çünkü bundan önce 'Razorblade Romance', 'Deep Shadows And Brilliant Hightlights' gibi ağır isimli albümler yaptık ve bu nedenle hep zıtlıklar vardı. Bu bir çeşit marka gibi". Valo bir başka röportajında ise albümün isminin kaynağını belirtiyor: "Norveçli bir yazarın [Mette Newth] bir kitabından esinlendim. Kitabı bana annem vermişti, 1700'lü yıllarda, vebaya yakalanan 12 yaşında bir kızın başından geçenleri anlatan acıklı bir kitap. Sade ve hatırlaması kolay bir isim oldu. Biraz da müziğin ardındaki duyguyu açıklar gibi."

Dark Light birçok anlamda klasik bir HIM albümü; etkileyici, gotik, rock'a yakışır, güzel, ezgili ve sadece Valo ve arkadaşlarının yapabileceği bir albüm. Fakat aynı zamanda bu Valo'nun her zaman öngördüğü yeni bir HIM... "Her şeyini çok sevdim" diyor albüm hakkında. "Başından beri olmamızı istediğim gibi. Gittikçe daha da yaklaşıyoruz."
http://forumanyax.forumotion.co.uk

HIM - DARK LIGHT (Albüm Tanıtımı)
1 sayfadaki 1 sayfası